belső szigetelés
Lakásfelújítás

Mikor érdemes belső szigetelést kialakítani?

Ha megfelelő szigetelőanyaggal, jó beépítési technikával és kellő szakértelemmel végzik el, a homlokzati hőszigetelés alternatívája lehet a belső szigetelés.

A hőszigetelés jelentősége az utóbbi években megnövekedett, akár családi házról, középületről, vagy lakásról legyen szó. A legkisebb hőveszteséget és a legnagyobb védelmet a meleg ellen ugyan a homlokzati szigeteléssel érjük el, ám akadnak olyan helyzetek, amikor ez nem oldható meg.

Ilyen eset lehet például egy műemléki épület, ahol a homlokzat arculata nem változhat, egy társasház, ahol a lakók többsége nem ért egyet a korszerűsítéssel, vagy amikor a családnak nincs elegendő anyagi forrása a homlokzati hőszigeteléshez. Kérdés, hogy van-e olyan szigetelési mód, ami helyettesíti a homlokzati védelmet.

Igen, van. Ugyanis egyedi helyzetekben a falak lakáson belüli szigetelése lehet a megoldás. Ha kikerüljük a buktatókat, tartós és hatékony lehet a belső hőszigetelés.

A belső hőszigetelés előnyei

A lakásban a komfortérzetünket növeli a szigetelés, mert segít az állandó hőmérséklet kialakításában. A fal nem közvetíti télen a kinti hideget, nyáron az átforrósodott fal nem „fűti” a lakást. Emellett a szigetelés zaj- és porszűrő szerepe sem elhanyagolandó.

Építkezők tapasztalata alapján az is előnyös, hogy a munkát saját tempónkban, másoktól függetlenül tudjuk végezni. Elég helyiségenként haladni, nem vagyunk kiszolgáltatva az időjárásnak, kevesebb anyag szükséges, nem kell állványozni.

A penészedést is elkerülhetjük a szakszerű szigeteléssel

A belső szigetelés legnagyobb ellensége a penész. Mielőtt belevágunk a munkába, tudnunk kell, hogyan kerülhetjük el kialakulását.

A penész olyan helyeken jön létre, ahol páralecsapódás történik egy hideg és egy meleg felület találkozásánál. Ezek a pontok a hőhidak. Míg egy külső szigetelésnél a homlokzati fal átveszi a lakás hőmérsékletét, de a hideget a szigetelő réteg elzárja, addig a belső szigetelésnél a szobahőmérsékletű szigetelő réteg a hideg belső falfelülettel találkozik, és megindulhat a páralecsapódás.

Mitől lesz jó a belső szigetelés?

A jó anyagválasztás és a szakszerű beépítés a siker titka.

Olyan anyagot válasszunk, ami jó páraáteresztő képességgel rendelkezik, mint a kőzetgyapot, és kerüljük a párazáró anyagokat, mint amilyenek például az EPS lapok.

Fontos a panelek résmentes felhelyezése, mert a réseken beszökő meleg a hideg fallal találkozva indítja el a páralecsapódást.

Ez a munka tervezést is igényel, mert lehet, hogy helyiségben megtalálható vezetékek áthelyezésére vagy védelmére kerülhet sor.

A belső szigetelés kitűnő megoldás lehet, ha energiát akarunk megtakarítani.

A rovat további cikkei